​Basen o doskonałym pH

​Basen o doskonałym pH

Basen o doskonałym pH

Niezależnie od tego, czy korzystasz już z pięknego prywatnego basenu, czy też marzysz o własnym, zapewne słyszałeś o pH i że odgrywa ono ważną rolę w jakości wody w basenie. Ale czym jest pH? Dlaczego i jak mam go mierzyć, lub co może pójść źle, jeśli w ogóle się nim nie zajmiemy? Tyle pytań...
Na tym blogu chcemy Państwu opowiedzieć o tym, jak ważne jest utrzymanie optymalnego poziomu pH Państwa cennej puli. Niezależnie od tego, czy jest to tani basen nadmuchiwany, czy też nieskończony, utrzymanie optymalnego pH będzie korzystne dla Ciebie, Twojego sprzętu i dezynfekcji.
Co to jest pH i dlaczego jest ono ważne dla mojego basenu?
PH jest powszechnie stosowaną skalą do wskazywania kwasowości lub zasadowości cieczy. PH jest mierzone i monitorowane w wielu zastosowaniach przemysłowych i chemicznych. Dzisiaj będziemy mówić tylko o pH związanym z basenami. Na ten temat jest więcej niż wystarczająco dużo do powiedzenia. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat pH i jego historii, kliknij tutaj.
Skala pH waha się od 0 do 14, a 7 jest tym, co jest znane jako pH neutralne. Wszystko poniżej 7 jest kwaśne, a wszystko powyżej 7 jest opisane jako zasadowość. Dla właścicieli basenów jest to najważniejsza wartość, którą należy monitorować i regulować. Kiedy nadejdzie czas na dozowanie chloru, otrzymamy wizualną wskazówkę, a basen zacznie rosnąć w glony i stanie się zielony. Kiedy poziom pH nie jest zrównoważony, nie otrzymujesz żadnego wizualnego alarmu ani ostrzeżenia. Jest on całkowicie niewidoczny, dopóki nie jest za późno.
Musimy utrzymać pH naszego basenu na poziomie około 7,2. Przy tej konkretnej wartości pH woda jest idealna dla naszej skóry, nie podrażnia oczu i nie wpływa na oddychanie. Chlor również wchodzi w interakcję z poziomem pH, przy tym punkcie nastawy jesteśmy pewni, że chlor może pracować w optymalnych warunkach. Zbyt długie zaniedbywanie poziomu pH może mieć konsekwencje. Więcej na ten temat dowiesz się z pozostałej części naszego bloga.

Jak zmierzyć poziom pH w basenie?
Jest rok 2020, jesteśmy już kilkadziesiąt lat w erze cyfrowej. Przestań mierzyć pH za pomocą płynów lub pasków do badania pH. Są one w porządku, aby dać ci ogólne wskazanie poziomu pH, ale nie są precyzyjne. Pamiętaj, że skala pH idzie o współczynnik 10. Oznacza to, że pH 6 jest 10x bardziej kwaśne niż pH 7, a pH 5 jest 100x bardziej kwaśne niż pH 7. I tak dalej, i tak dalej.

Cyfrowy pH-metr mierzy pH Twojej puli, dokładnie i w ciągu kilku sekund. Dzisiaj możesz otrzymać niezawodny pehametr bez wydawania dużej ilości pieniędzy. Właściwie, można je nawet zamówić tutaj, na naszej stronie internetowej. Ale dość już autopromocji, kontynuujmy naszą historię.

Jak działa pH-metr?
Zarówno pH-metry, jak i elektrody pH posiadają czułą, porowatą elektrodę szklaną. Elektroda ta jest wypełniona cieczą, która reaguje na poziom pH wody, z którą wchodzi w kontakt. Wewnątrz elektrody pH znajduje się druga komora z tą samą cieczą. Ciecz ta nie wchodzi jednak w kontakt z wodą lub powietrzem i pozostaje bardziej stabilna. Elektronika pH-metru mierzy różnicę napięcia pomiędzy komorami i przekłada ją na wartość pH.

Co może się stać, jeśli mój poziom pH jest zbyt niski lub zbyt wysoki przez długi okres czasu?
Wiele rzeczy może pójść źle, jeśli zaniedbasz swój poziom pH przez zbyt długi okres czasu. Być może źle obliczyłeś i użyłeś za dużo korektora pH, a może zawiódł Twój automatyczny system dozowania. Niezależnie od przyczyny, może to mieć poważny wpływ na Twoje zdrowie osobiste i zdrowie Twojego sprzętu.
Twoja skóra lubi wodę o pH 7, wszystko co zbyt wysokie lub zbyt niskie może powodować podrażnienia skóry, oczu, a nawet dróg oddechowych. Proszę nie panikować, woda gazowana ma pH około 4, to jest 10.000 razy bardziej kwaśna niż pH 7. Możesz to bezpiecznie pić, możesz nawet pływać w niej przez krótki czas, ale myślę, że twoje oczy jako pierwsze powiedzą ci coś złego. Nie podejmuj żadnego ryzyka, myśl o dzieciach lub osobach o wrażliwej skórze. Mierzcie, monitorujcie i regulujcie swoje pH i dbajcie o zdrowie swoich kąpiących się.
Ale może być jeszcze gorzej. Jeśli nie będziesz dbać o swój basen, drogie wyposażenie basenu może ulec trwałemu uszkodzeniu. Może to uszkodzić mechaniczne uszczelnienie pompy. Uszkodzone uszczelnienie mechaniczne może zniszczyć silnik pompy, a nawet zalać pomieszczenie techniczne. Ma to również wpływ na kolor Twojej pięknej wykładziny basenowej, płytek lub włókna szklanego. To może zanikać kolor i spowodować nieodwracalne uszkodzenia. Każdy drogi automatyczny dozownik lub elektroliza solna zainstalowana na basenie? Nie polegaj tylko na swoich czujnikach i mierz ręcznie od czasu do czasu. Uszkodzona sonda pH pokaże na przykład poziom pH 7. Jeśli nie będziesz dokonywał pomiarów ręcznie, sprawdzenie tego zajmie Ci dużo czasu. Czasami, może nawet za długo.
Jak mogę obniżyć lub podnieść poziom pH?
Teraz zmierzyłeś swoje pH i musisz podnieść lub obniżyć poziom pH do optymalnej wartości zadanej. Na szczęście masz tylko 2 opcje, powszechnie określane jako: pH-Plus i pH-Minus.
Na 90% świata baseny mają tendencję do podwyższania swojego poziomu pH w czasie. Aby przeciwdziałać temu efektowi, musimy dozować pH-Minus. PH-Minus obniża poziom pH basenu i można go kupić zarówno w formie granulowanej jak i płynnej. Bądź ostrożny, jest to substancja na bazie kwasu, która może spowodować poważne oparzenia lub uszkodzenia dróg oddechowych. Zawsze używaj go w dobrze wentylowanym pomieszczeniu i trzymaj go bezpiecznie poza zasięgiem dzieci. Przeczytaj uważnie instrukcję, gdy ręcznie dokonujesz regulacji pH. W przypadku stosowania automatycznego systemu dozowania pH, należy zachować ostrożność podczas wymiany rurki i puszki z pH.
Jeśli chcesz zwiększyć poziom pH w basenie, stosujesz ph-Plus. pH plus jest mniej powszechne, ale występuje głównie w formie granulatu. Zazwyczaj widzimy zapotrzebowanie na pH plus w regionach z kwaśnymi deszczami, lasami sosnowymi lub w basenach wypełnionych wodami gruntowymi.

Ręczne dozowanie pH
Opisaliśmy już, czego potrzebujesz, aby dostosować swój poziom pH. Jeśli zapomnieliście lub po prostu przewinęliście się Państwo bezpośrednio do tej sekcji, powtórzmy to jeszcze raz: pehametr, pH-plus lub pH-minus. To jest to.
Oczywiście, jeśli dozujesz ręcznie, będziesz musiał regularnie monitorować poziom swojego pH. Użyj dobrze skalibrowanego pehametru lub elektrody pH, pobierz próbkę wody w basenie i dokonuj pomiarów do momentu, gdy pomiar stanie się całkowicie stabilny. Teraz znasz już poziom pH swojego basenu i możesz dodać do niego odpowiednie środki chemiczne. Na odwrotnej stronie chemikaliów znajdują się informacje potrzebne do prawidłowego dozowania. Nigdy nie należy wylewać wszystkiego w tym samym miejscu, chodzić po basenie i próbować mieszać za pomocą szczotki basenowej lub siatki basenowej. Staraj się nie przedawkować i zawsze postępuj małymi krokami. Nigdy nie używaj kompletnej butelki na raz, może to uszkodzić pompę i filtr, jeśli przejdzie przez zbyt skoncentrowany.
Jak często należy mierzyć pH basenu? Jeśli basen jest dozowany ręcznie, należy sprawdzać poziom pH co najmniej raz w tygodniu. W przypadku częstych kąpieli i aktywnego korzystania z basenu, należy mierzyć je codziennie. Poziom pH w basenie może się znacznie różnić z dnia na dzień, w zależności od liczby kąpiących się, czasu i temperatury kąpieli.

Automatyczne dozowanie pH
Jeśli masz niedawno zakupiony basen naziemny, istnieje duża szansa, że masz całkowicie zautomatyzowany system dozowania w basenie. Automatyczne systemy dozowania wzrastają, w ciągu ostatniej dekady stały się bardziej przystępne i niezawodne. Co najważniejsze, zabierają one wiele dodatkowej pracy i zmartwień. Teraz nie musisz mierzyć każdego dnia i nie musisz mieć kontaktu z żadnymi paskudnymi chemikaliami.
Automatyczne dozowanie pH odbywa się zazwyczaj poprzez wstrzyknięcie pH bezpośrednio do rurki basenu. Woda w basenie jest monitorowana przez elektrodę pH, która automatycznie włącza lub wyłącza małą pompę dozującą pH. Wystarczy upewnić się, że elektroda pH jest skalibrowana, a zbiornik z pH jest napełniony. Najnowsza generacja automatycznych systemów dozowania wody w basenach posiada nawet opcję, która pozwala na informowanie użytkownika, kiedy jego zbiornik pH ma być pusty. Nadal mądrze byłoby mierzyć ręcznie od czasu do czasu, Twoja elektroda pH trwa tylko kilka sezonów i może ulec uszkodzeniu dość szybko, jeśli nie będzie się o nią odpowiednio dbać.

Regularnie kalibruj pH-metr i elektrodę pH.
Wspomnieliśmy o tym wcześniej, pH-metr lub elektroda pH, która nie jest skalibrowana, jest w zasadzie bezwartościowa. Zły poziom pH może spowodować poważne szkody dla zdrowia kąpiących się i zrujnować kosztowny sprzęt basenowy.
Musimy skalibrować nasz pH-metr, ponieważ roztwór wzorcowy wewnątrz pH-metru z czasem zmieni swoją wartość. To spowoduje, że nasze pomiary pH będą niedokładne. Więc, jak sprawić, aby nasz pehametr znów był dokładny? Zgadłeś, kalibrujemy go.
Zalecamy używanie wyłącznie świeżego roztworu kalibracyjnego pH. Sprawdź datę przydatności do użycia i upewnij się, że był prawidłowo przechowywany przy szczelnie zamkniętej pokrywie. Stanie się mniej dokładny z wiekiem lub w kontakcie z powietrzem. 
Skąd wiesz, kiedy należy skalibrować pH-metr? Jest tylko jeden prosty sposób, który polecam. Pobierz butelkę świeżego buforu do kalibracji pH, na przykład pH 4. Umieść pH-metr w roztworze kalibracyjnym i zmierz pH. Jeśli nie zmierzysz dokładnie 4, musisz skalibrować swój pehametr.
Kiedy kalibrujemy pehametr, informujemy oprogramowanie dokładnie, gdzie znajduje się określona wartość zadana pH. Na przykład, jeśli używamy kalibracyjnego roztworu pH 4, oprogramowanie zarejestruje ten punkt w swojej pamięci i zostanie ponownie skalibrowany. Większość nowoczesnych cyfrowych pH-metrów posiada automatyczną kalibrację. Ta funkcja ułatwia pracę, automatycznie wykrywa właściwy bufor pH, którego używasz i sam się kalibruje. Dla większej dokładności można zawsze skalibrować w 2 punktach. Zalecamy stosowanie albo pH 4 i pH 7 albo pH 7 i pH 10.
Innym powodem, dla którego zalecamy częstą kalibrację, jest to, że mówi wiele o zdrowiu pH-metru. Jest to dobry znak, że nadszedł czas, aby wymienić elektrodę pH lub kupić nowy pehametr.

Prawidłowo przechowuj pH-metr i zadbaj o jego dłuższą żywotność.
Zauważyłeś kiedyś małą butelkę, wypełnioną roztworem, który chroni szklany czujnik Twojej nowej elektrody pH? A może kiedykolwiek zauważyłeś jakieś krople lub ciecz wewnątrz osłony ochronnej twojego nowego pehametru? Jest to ciecz, która jest znana jako roztwór do przechowywania KCl i jest specjalnie zaprojektowana do przechowywania pH-metrów i elektrody pH. (Jeśli używasz również elektrody ORP, zalecamy przechowywanie ich w dokładnie taki sam sposób, jak ich kuzynów pH)
KCl Storage solution to prawie magiczny roztwór, który utrzymuje pH-metr lub elektrodę pH w fantastycznym stanie. W rzeczywistości jest to (prawie) ta sama ciecz, która znajduje się wewnątrz pH-metru. Przede wszystkim chroni pH-metr lub elektrodę pH przed wysychaniem. Poza grawitacją, powietrze jest największym wrogiem Twoich elektrod pH. Jeśli elektroda jest wystawiona na działanie powietrza przez długi czas lub całkowicie wyschnie, spowoduje to trwałe uszkodzenie. Dlatego nowe pehametry i elektrody pH są zawsze dostarczane z nakrętką ochronną, zwykle już wypełnioną roztworem do przechowywania KCl.
Ten magiczny płyn nie tylko chroni go przed wysychaniem, ale także ładuje ciecz wewnątrz pH-metru. Tak, prawidłowo to odczytujesz, oddaje on wszystkie ważne soki do Twojej elektrody. To sprawi, że pomiar będzie dokładny i dłuższy.
Dlatego też ważne jest, aby używać nakrętki ochronnej obu pehametrów z elektrodami pH przez cały czas, gdy nie używasz urządzenia. W przypadku elektrody pH należy upewnić się, że napełniasz butelkę, aby elektroda była całkowicie zanurzona. W przypadku pehametru należy albo zanurzyć go na sekundę bezpośrednio w roztworze, albo dodać kilka kropel do zakrętki.
Wskazówka: Czy pehametr osiągnął już kres swojej żywotności? Spróbuj namoczyć go w roztworze KCl Storage Solution na 48h. Nie ma gwarancji, że będzie działać we wszystkich przypadkach, ale może to być kilka dodatkowych pomiarów z pH-metru.

Jeśli uważnie przeczytasz, zostaniesz nagrodzony.
Więc ta historia dobiega końca. Mamy nadzieję, że dowiedziałeś się więcej o tym, dlaczego i jak ważne jest dbanie o swój basen. pH jest niewidoczne i zdarzają się wypadki. Zapamiętaj podstawy, a będziesz cieszyć się zdrową wodą w basenie i czerpać z niej jak najwięcej korzyści. Od czasu do czasu dokonuj ręcznych pomiarów, utrzymuj kalibrację instrumentów i przechowuj je prawidłowo. Tym czytelnikom, którzy dotarli tak daleko, chciałbym podziękować i nagrodzić ich 10% kodem rabatowym. Możesz go użyć: Kod PHPERFECT10 przy kasie i uzyskać rabat. Wkrótce wrócimy z kolejnym blogiem, do tego czasu utrzymuj swoje pH puli w idealnym stanie.